icon image

+90 536 662 38 09

7/24 Online

icon image

09:00 - 00:00

Pazartesi-Pazar

icon image

info@dset.com.tr

TEKNOKENT / Hacettepe

DSET

Adli Bilişim

ADLİ BİLİŞİM SERVİSİ

.

Veri gizliliği, güvenliği ve bütünlüğü ön planda tutularak uluslararası standartlara, hukuk normlarına ve delil zincirine uygun şekilde dijital verinin incelenmesi ve teknik uzman raporunun hazırlanması suretiyle adli bilişim servisi sunulmaktadır. Adli Bilişim servisimizin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz

Sıkça Sorulan Sorular

(Açıklamaları görmek için soruları tıklayınız.)

Adli bilişim nedir?

Adli bilişim, adli talımatın alınmasıyla ya da adli sürece konu olan dijital, optik ve/veya elektronik veriyi işleyen, depolayan ve/veya ileten bilişim sistemlerindeki verinin bir kısmının ya da tamamının adli kopyasının alınması, incelenmesi ve analiz edilmesi ve raporlanarak ilgili makama veya danışana sunulması işlemleridir.

Uzman Mütalaası Raporları Mahkeme Önünde Geçerli Mi?

Hukuk Muhakemeleri Kanunu (HMK) doğrultusunda "bilimsel" Uzman Mütalaası Raporlarını mahkeme ve savcılıklara sunabilirsiniz. Mütalaa (Görüş) alacağınız uzmanın eğitim ve tecrübesini lütfen kontrol ediniz. >>>>>>>>>>>>>> HMK Madde 293 (1) Taraflar, dava konusu olayla ilgili olarak, uzmanından bilimsel mütalaa alabilirler. Sadece bu nedenle ayrıca süre istenemez.

İdari soruşturmalarda adli bilişim uygularken nelere dikkat edilmelidir?

Bize ulaşın.

Hangi bilişim sistemleri incelenir?

Harddisk, SSD, Flash disk, akıllı cep telefonu, sunucu, RAM bellek, insansız hava araçları (drone), giyilebilir cihaz, akıllı saat akıllı televizyon, oyun konsolu, SD kart gibi veri barındıran bütün bilişim sistemleri incelenebilmektedir.

Kimler faydalanabilir?

Başta avukatlar, kolluk kuvvetleri, hakimler ve savcılar olmak üzere adli bilişim incelemesi yaptırmak isteyen herkes bu servisten faydalanabilir. Yoğunluk ve konu değerlendirmesi doğrultusunda firmanın talebi kabul etmeme hakkı saklıdır.

Silinmiş bütün veriler kurtarılabilir mi?

Silinme yöntemi, silinmenin üzerinden geçen süre ve silinme hikayesinin değerlendirilmesine göre bütün veriler kurtarılabilir durumdadır. Bu konu ile ilgili işlemi yapanın uzman, yetkin ve tecrübeli olması gerekmektedir. Eğitimsiz ve yetkin olmayan kişilerce veriye müdahale edilmesi kurtarılabilecek veriyi tamamen ulaşılmaz hale getirebilir.

REFERANSLARIMIZ